Friday, 11 May 2012

Eclipsowe skróty klawiszowe, których wstyd nie znać

W necie jest sporo artykułów w stylu "top10 Eclipse scrouts", "Eclipse shortcuts that every1 should know" lub po prostu  "najbardziej przydatne skróty w Eclipsie". Przed chwilą skończyłem lekturę jednego z nich, który otworzył mi oczy na to jak wiele jeszcze nie umiem i jak koślawo może wyglądać moje pisanie kodu, dla kogoś kto stoi z boku. Oczywiście, znam sporo skrótów, które ułatwiają mi życie każdego dnia, ale mimo wszystko czułem, że czegoś mi brakuje, że pewnie niektóre rzeczy można wykonać sprawniej...

Najlepszą lampką ostrzegawczą jest to to ile razy musimy chwycić myszkę, aby coś zrobić. Pół biedy jeśli klikamy myszką, aby rozwinąć menu od refaktoringu, albo wstawiania kodu - prawdziwą tragedią jest to, gdy ktoś w ogóle nie wie, że takie wynalazki istnieją i większość rzeczy pisze totalnie z palca (a tak robią też i niektórzy "doświadczeni programiści"). Powtórzę jeszcze raz i mocniej - jeżeli musisz zdjąć dłoń z klawiatury i położyć ją na myszce, to pewnie robisz coś źle, pewnie da się szybciej. Pomyśl o tym, do jakich czynności wcześniej była Ci potrzebna myszka, może któraś z nich da się wykonać skrótami, które zaraz zaprezentuję.

By żyło się lepiej, wszystkim :)

Eclipse zawiera w sobie setki skrótów, ja skupię się na tych, które uważam za ważne, ale i tak będzie ich na tyle dużo, że warto je jakoś uporządkować.

Agenda:
  1. Skróty ułatwiające poruszanie się po edytorze.
  2. Skróty ułatwiające dłubanie w kodzie.

Skróty ułatwiające poruszanie się po edytorze:


Open Type (otworzenie typu - klasy lub interfejsu) - Ctrl + Shift + T. Nie trzeba szukać konkretnej klaski myszką, nie trzeba na chybił trafił zaglądać do kolejnego pakiety z nadzieją "o tu cię znajdę"... Tak jest o wiele szybciej.


Eclipse ma to do siebie, że w tym i w podobnych menu, umożliwiających wyszukanie czegoś, owe szukanie jest naprawdę przyjemne - wpisując wielkie litery występujące w nazwie, nie musimy się bawić w wyrażenia regularne (np. wyszukując NullPointerException nie musimy pisać N*P*E, wystarczy NPE :)) - wystarczy wpisać Wielkie Litery występujące w nazwie typu, dodatkowo wyniki można zawęzić podając kolejne fragmenty nazwy, tak jak na załączonym obrazku. Wyrażenia regularne jednak się przydają, bo aby znaleźć NullPointerException, samo Exception to za mało, ale *Exception już w zupełności wystarcza.

Oper Resource (otworzenie dowolnego pliku) - Ctrl + Shift + R. Znowu - znacznie szybsza metoda, niż szukanie czegoś w Project Excplorerze. Kolejną zaletą, widoczną poniżej, jest to, że domyślnie pokazywana jest lista plików, które wcześniej zostały otworzone tym sposobem. XMLe, pliki konfiguracyjne, JSPy, htmle, pierdy dupy żabki - ten skrót może otworzyć właśnie to, czyli wszystkie pliki znajdujące się w projekcie.
Type Hierarchy (Klasy pochodne, rozszerzane, implementowane interfejsy, itp - pokazanie danego typu w hierarchii ) - F4Kiedyś używałem tego skrótu dość intensywnie... ale ostatnio odkryłem coś jeszcze lepszego:

Czemu lepszego?
  • naciśnięcie F4 skutkuje tym, że mój must-have widok, czyli Project Explorer chwilowo jest przesłonięty owym Type Hierarchy (oczywiście można to zmienić i przenieść jedno z nich w inne miejsce, ale to jest akurat mniejszy problem), 
  • większą niedogodnością jest to, że aby przełączać się między sub-typami a super-typami trzeba się naklikać myszką...


Wygodniejszą metodą, na otwarcie analogicznego widoku hierarchii, jest użycie  
Ctrl + TPonowne naciśnięcie Ctrl + T powoduje szybkie przełączenie się między sub-typami a super-typami a nawigowanie strzałkami i pacnięcie Entera skutkuje otworzeniem danego typu.Quick outline (podgląd pól i metod w klasie) - Ctrl + O. To samo co w widoku Outline widocznym po prawej stronie. Ale okienko od razu po otwarciu przejmuje focus i można po nim operować strzałkami, w celu przejścia do konkretnej metody (lub pola), bez dotykania myszki :). Szkoda tylko, że scroll na myszce działa dopiero gdy się klinie weń myszką, lub zacznie chodzić po tym okienku strzałkami.

Ale najbardziej interesujący "ficzer" ukazuje się, gdy wciśniemy Ctrl + O po raz kolejny - rozwija się pełna lista pól i metod obiektu danej klasy, czyli także wszystkich odziedziczonych. Od razu widać też z której klasy co pochodzi.Go to Line (przejście do linii nr X) - Ctrl + L. Bardzo przydatne, gdy ktoś obok krzyczy "Masz błąd w 3528 linii, napraw to natychmiast!!".Search (szukajka) - Ctrl + H


inne:

Backward history (poprzednie edytowane miejsce) - Alt + Strzałka w lewo

Forward history (natępne edytowane miejsce) - Alt + Strzałka w prawo

Oba skróty są baaaaardzo przydatne, kiedy nie ma się w zwyczaju zamykać otwartych plików i szybko robi się ich kilkadziesiąt lub ponad setka.
Open Editor (lista plików otwartych do edycji) - Ctrl + E

CDN. / W następnym odcinku: Skróty ułatwiające dłubanie w kodzie.
Czyli pisanie, refactoring i naprawianie kodu.

No comments:

Post a Comment