Sunday, 26 August 2012

Ksiązki, znowu książki

If you don't know polish - just go directly to Programmers Don't Read Books -- But You Should (written by Atwood, so it's worth reading;)).

After reading that article, I'd like to put my hands on 2 books that were mentioned there (let's say it's my recommendation and essence of whole this entry):
Ok, a teraz po polsku. Można? wszystko można ;)

Książki są zajebiste, w ogólności. Mają ten plus, że raczej NA PEWNO ktoś już je przeczytał i mógł je ocenić. Są gusta i guściki, ale załóżmy, że jak ktoś już bierze do ręki książkę "dla programisty", to ma łeb na karku i bzdur na jej temat chyba nie będzie wypisywał ;) Generalnie - zakładanie, że ludzie mają dobre intencje, ułatwia życie. Nie wiem czy powyższe 2 książki są aż tak genialne, aby warto je było przeczytać - wiem tylko:
  • jaką mają średnią na Amazonie
  • nie dotyczą jednej technologi, czyli się raczej nie przedawnią
  • poleca je gość, który jest dla mnie zawodowym autorytetem (chociażby za stworzenie stacka)
  • piszę o nich posta, aby o nich nie zapomnieć ;) - do "Clean Code" się przekonałem i efekt jest lepszy niż sądziłem. Chociaż czasem polskie tłumaczenie jest nieco zabawne ;)

Ale wiem co ja czytałem i co mogę śmiało polecić. Ba, z paroma kumplami opracowaliśmy "algorytm" książek, które trzeba przeczytać, nim się zechce zmienić pracę. Nie będę zdradzać ich personaliów, bo faktycznie czytają je oni w tym celu. I absolutnie nie narzekają! :)

Kolejność nieprzypadkowa:
  1. Effective Java
  2. Clean Code
  3. Refactoring to patterns
  4. Java Concurrency in Practice
Cytat z Clean Code:

You are reading this book for two reasons. First, you are a programmer. Second, you want to be a better programmer. Good. We need better programmers.